010 - Alkollü Mesai

 

Şu hayatta gerçekten kin duyduğum tek bir kişi var ama kim olduğunu bilmiyorum. Kafamdan atmaya çalıştığım için olsa gerek ismi de yok neye benzediği ile ilgili bir fikrim de.  Onun için de benim için de paha biçilemez bir unutuş. 

Açıkçası tarihi bile tam hatırlamıyorum... 2000 olması muhtemeldir ama 1998 bile olabilir. Hayatımı değiştirmiş olduğuna emin olduğum olaylardan. Babamı dövdüler. Gözümün önünde, hatta neden bilmiyorum ama özellikle gözümün önünde. 

Bir akşam, bir üniversite öğrencisi çocuk geldi dükkana. Kapının ağzında babamla itişiyorlardı “Kola soğuktu! değildi!” muhabbetiymiş. Çocuk kolayı dükkana fırlatınca başlamışlar itişme. Yerdeki kolayı ve itişmeyi kendi gözlerime gördüm. Kavga değil tartışmaydı, sadece biraz itiştiler. Nihayetinde çocuk tehditler savurarak gitti. Esnaflar için tehdit işitmek günün rutinindedir. Neyse ki; "Sizinle Google yorumlarında görüşcez" seviyesine kadar düştü bu memnuniyetsizliğe verilen aşırı tepkiler de, hır çıkmıyor artık. Biz de önemsemedik çocuğun laflarını "havlayan köpek, ısırmaz" dedi babam. 

Bir iki saat sonra biri geldi, beni dışarı çağırdı kibarca. Dışarı çıkar çıkmaz kollarımı arkadan sıkıca tuttu. Domuz bağı dedikleri şekilde. İri ve güçlü biriydi. Dışarı 3-4 kişi daha varmış, bende sonradan gördüm.  Babam fırladı gürültüye hemen… Kapıdan çıkar çıkmaz çekip savurdular caddeye doğru. Kaldırım kenarında yuvarlandı caddeye. tam oraya park etmiş bir aracın tekerlekleri arasındaki ufacık boşluğa sıkıştı bir anda. O haldeyken, o yerde sıkışmışken, dövdüler. Gözlerimin önünde. 

Polise gittik. Babam karakolun kapısındaki nöbetçi memura gülümseyerek girdi karakola, gülümserdi daima. Daha o kapıdaki memur, teşhisi koydu. Sopa yemiş ama gülümseyen bir adam görünce, “Geldi yine bi sarhoş” diye homurdandı duyacağımız şekilde. İçeride komiser, nazikçe dinledi sağ olsun şikayetimizi. Yine de ilk sorduğu soru, “Alkol aldınız mı?” oldu. Çok uzatmaya gerek yok... Şikayetçi dahi olamadık. Benim şahit olmaya yaşım yetmedi, Babam ise belki bir belki iki kadeh rakı yuvarlamıştı ama alkollüydü işte. 

Bu hikayenin üzerinden 20 yıldan fazla geçti. Geçen bu yıllar boyunca alkollü içecek sektöründe çalıştım. Binlerce gün, On binlerce saat boyunca elimin altında çeşit çeşit alkollü içecek varken mesai yaptım. Patron vasfıyla bile mesai yapsam, mesaim içinde alkol almadım.

Size de tavsiyemdir. 

 

Sevgilerimle
Kerem ILDAŞ

Okunma 22 kez
Ögeyi değerlendirin
(3 oy)

Profesyonel olarak deli. Museum'un Kurucusu ve İş geliştirme sorumlusu. Her pazar yeni bir mektupla esnaflık hayatı üzerinden otobiyografini yayınlayan adam.

INST : Profesyonel1Deli

Yorum yapmak için oturum açın