Esnafın kapısı açık durur, kimin gireceği, girenin ne edeceği belli olmaz. Bu anlamda taksicilikten sonra en zor meslektir sanırım. Bizim kapımızdan da her türlüsü girdi, Bu mektubumda anlatacağım "rezil" gibi, bazıları tekinsiz tiplerdi. İş çıkışı tenhada yakalayanlar oldu, Saldıranlar oldu, Silah gösterip tehdit eden oldu, kafama silah dayayıp tehdit eden bile oldu.... "Rezil" adındaki bu mektup, o kafama silah dayayan rezille ilgili.

Daha 16-17 yaşındayım. Gündüz vakti, babam bi yere kadar gitmişti,  dükkanda tek başımaydım. Bir müşteri girdi içeri. Simaen tanıyorum, mahallenin abisi gibi etrafta takılan 50 yaşlarında adamın biri. 

Muhtemelen sigara almak için dükkana girdi. Kafamda siyah bir kep vardı. Kepi görünce anlamsız bir şekilde çok sinirlendi. “Çıkar len onu!” diye azarladı. “Neden?” dedim. “Esnaf kep takmaz. çıkart çabuk onu!” diye emrini yeniledi. 16 yaşındayım, O yaşlarda olan her çocuk gibi çok yürekliyim; “Ben takıyorum.” dedim umursamaz bir tavırla. Hepsi bu kadar, ne eksik ne fazla.

Ama herif, sanki anasına sövmüşüm gibi, belinden silahını çıkardı ve yüzüme doğrultu. “Çıkart” dedi. Derhal çıkarttım pek tabii. Sonra alacağını aldı, ödedi ve hiç bir şey yaşanmamış gibi, sıradan bir bakkal alışverişi edasıyla gitti.

Hayatım boyunca daha rezil olay yaşamadım. Bir silahla daha zavallıca ne yapılabilir? 16 yaşında bir çocuğa, şapkasını çıkartması için, kafasına silah dayamaktan daha rezil ne olabilir. 

 

Babalar daima evlatlarını korur, kollar. İşte bazen de evlatlar; Babalarının, silahlı ve fevkalade rezil bir adamla tartışmasını istemez. Aklımca, Babamı korudum. Ona, o günü hiçbir zaman anlatmadım. Not 1 : Merak edenler için; Kep takmaya da devam ettim.

Not 2 : Bu mektuptaki olayı yaşarken çok korktum tabii ama en korktuğum anım bu değil. O an;  İlginç bir şekilde şuan anlatırken, en güldüğüm anılarımdan biridir. "Salt Korku" diye ayrıca yazacağım o hikayeyi. 

Not 3 : Oğlum Deniz ve Kızım Lila; Ben dedenizi "aklımca" korumak için ona durumu anlatmadım ama lütfen, siz beni, benden etrafınızdaki rezilleri saklayarak korumayın. Beni değil, onları koruyor olursunuz. Yapmayın. 

 

Sevgilerimle

Kerem ILDAŞ

Okunma 26 kez Son değişiklik Perşembe, 21 Nisan 2022 20:12
Ögeyi değerlendirin
(2 oy)

Profesyonel olarak deli. Museum'un Kurucusu ve İş geliştirme sorumlusu. Her pazar yeni bir mektupla esnaflık hayatı üzerinden otobiyografini yayınlayan adam.

INST : Profesyonel1Deli

Yorum yapmak için oturum açın