Esnaflık hayatıma başladığım yer ismini; Bulunduğu konumdan, o zamanlar sokaktan farkı olmayan, Aytaç caddesinden alır. İsim babam için ani bir kararmış ve ruhsatı alırken söyleyi vermiş. Yıllar sonra, bir arkadaşı ile konuşurken; “İlk dükkanımın adını, ilk çocuğumun adıyla aynı, “Kerem” koyacaktım ama sonra birden “Aytaç” çıkıverdi ağzımdan” dediğine tanık oldum..

Bunu duyduğumda benim adımın konulamamış olmasına biraz üzülmüştüm. Daha sonra ise, En büyük çocuk ben olmasaydım ve abimin ismi tabelaya yazılsaydı, bunun benim için daha üzücü olacağını fark ettim. Yani, 97’de Halamın eşi, Erdal amcamın, dükkanın camına, yağlı boya ile yazdığı; “Aytaç Tekel” daha adil bir isimdi.

Cama ismi de  yazınca, ( o zamanlar büyük ışıklı tabelalar yok )  dükkanı açtık. 

Kardeşlerim çok küçüktü, Babam da beni ilk günden yanına aldı ve 23 sene vardiyalı bir işçi olarak çalışan adam, ilk iş kendi oğluna vardiya yazdı. Kabaca hava karardığında dükkanda oluyordum ve iznim de yoktu. Annem ise gündüzleri gelip gidiyordu dükkana. Babam kıskanç yada eski kafalı değildi ama içki; O zamanlar sadece erkeklerin kullandığı bir içecek gibi görülürdü ve içki içilen, içki satılan yerlerde kadın olması pek sık rastlanan bir durum değildi. Biraz koruma içgüdüsü, biraz mahalle baskısı endişesiyle Babam, özellikle akşamları Annemin bayii de olmasını istemezdi. Bu durum yıllar geçse de babam yaşadığı sürece hiç değişmedi.

Dükkanın açıldığı gün, dükkanın kapısında, “Buyurun, hoş geldiniz, buyurun…” diye gelip geçene bağırmaya başlamıştım. “Oğlum kebapçı mı burası? Gir içeri” demişti Babam. Yine de o sırada sesime gelen biri, plastik şişede, litrelik olarak satılan Venüs isimli bir bira almıştı. Bu benim hem ilk satışımdı, hem de sattığım ilk bira oldu. O günden bu güne, milyonlarca litre bira sattım. Bu sayıya şuan ben bile inanamıyorum.
Saygı ve Sevgilerimle

Kerem ILDAŞ.

03 Nisan 2022

 

Okunma 26 kez Son değişiklik Pazartesi, 16 Mayıs 2022 21:01
Ögeyi değerlendirin
(2 oy)

Profesyonel olarak deli. Museum'un Kurucusu ve İş geliştirme sorumlusu. Her pazar yeni bir mektupla esnaflık hayatı üzerinden otobiyografini yayınlayan adam.

INST : Profesyonel1Deli

Yorum yapmak için oturum açın