003 - Ben Bundan Bişey Yaparım

1996’da İnşaat bitti, kat ve dükkanlar sahiplerine teslim edildi. Sırada dört duvar bir alanını iş yeri haline getirmek vardı. Babam ve boyadan anlayan bir arkadaşı, bir iki şarap şişesi eşliğinde işe koyuldular. Biraz, sıvası bile atılmadan teslim aldığımız için, biraz da Babamla arkadaşının; “Çalışmak bahane, şarap şahane!” tarzları yüzünden, epey uzun sürdü boya badana işleri. 

Aydınlatma için tavandan sarkan bir lambanın gayet yeterli olduğu yıllardı. giriş katının zeminini tam hatırlamıyorum ama asma katın zeminini net hatırlıyorum…

Babam, sokağın bir köşesine atılmış çakıl taşlarını görünce, “ben bundan bişey yaparım” demiş olacak ki, asma katın, hepitopu on metre kare zeminine, mozaik zemin harcı serdirdi. Mozaik yaptırdı demiyorum çünkü kuruyunca harcın üstünün bir nevi zımpara işlemi görmesi, yaygın tabiriyle, silinmesi gerekiyordu. Bu silinme işlemi çeyrek asır geçtiği halde halen yapılmış değil. 

Dönüp baktığımda o anlara, kendimi görüyorum Babamın yerinde. “Ben bundan bişey yaparım” kafası aynen bana da geçmiş. Ben de hala, bir şeyler bulup, o şeyler ile  bir şeyler uyduruyorum. Daha dün, kesilip yolun kenarına atılan ahşap bir direği yokladım. Götürebileceğim kadar hafif olsaydı, ben ondan bir şey yapardım.

Museum’un tutunabilmiş bir proje olmasında, bu kalıtsal yeniden kullanma, uyarlama, uydurma becerilerimin epey katkısı oldu. Çoğu şey ilk başlarda ikinci el olarak temin edildi. Bir çok dekor başka şeylerden uyarlanarak yapıldı. Neredeyse beş parasız başlanan bu serüvende, banka kredileri ile oluşturulan çok kısıtlı bütçemiz, bu yetenek sayesinde şeş beş ancak yetti. 
Saygı ve Sevgilerimle

Kerem ILDAŞ.

27 Mart 2022

 

Okunma 29 kez Son değişiklik Pazartesi, 16 Mayıs 2022 21:01
Ögeyi değerlendirin
(3 oy)

Profesyonel olarak deli. Museum'un Kurucusu ve İş geliştirme sorumlusu. Her pazar yeni bir mektupla esnaflık hayatı üzerinden otobiyografini yayınlayan adam.

INST : Profesyonel1Deli

Yorum yapmak için oturum açın