002 - Saçma Bir Planım Var, Gel Ortak Ol!

Her şey babama bir arkadaşının dükkan satmak istemesiyle başladı. Sene sanırım 95’di. Ben 12-13 yaşlarındayım ve o zamanları biraz da anlatılanlar yardımıyla hatırlıyorum. Bir gazete bayii işletmekte olan Zeki abi, bir emlak kooperatifinde başkanlık yapmaya başlayınca, haliyle kendi etrafındakileri de kooperatife ortak etmek çabasına düşer. Babama demiş ki; ”İnin cinin top oynadığı yeni bağlar muhitine bir bina dikmek gibi gayet saçma bir planımız var, gel sen de ortak ol, oradan bir dükkan sahibi ol. Bak buralar ilerde para eder. Hem emekliliğin geldiğinde de bir meşgalen olur.” 

Babam, bu aşırı mantıklı teklife pek de sıcak bakmaz. Eti bisküvi fabrikasında emekçi işçidir, maaşı da ona göredir, kolay mı? Değil. Ama Annemin aklına yatar, çok baskı yapar Babama;

“Alalım dükkanı, 2-3 yıl sonra emekli olacaksın, birlikte çalışır öderiz.”

Bende cürmümce alınmasından yana tavır almıştım o zamanlar. Bakkalımız olursa bedava çikolata yiyebileceğimi düşünmüş olabilirim. Neticede, Babam zorda olsa ikna oldu. Annem sözünün arkasında durdu ve Babamın fabrikada mesaisi üç vardiya sürerken, arta kalan zamanlarda da Annem ile kapı kapı gezip, çelik tencere, halı, kilim sattılar. Annemin ( sürpriz bir şekilde ) satış yapmakta doğal bir yeteneğe sahip olduğu ortaya çıktı. Buna rağmen süreci atlatmak kolay olmadı ama nihayetinde tüm borç zamanında ödenebildi.

Sene 97 olduğunda babam emekli ikramiyesini, diğer arkadaşları gibi ev almak için değil, artık mülkü bizim olan 16 metre kare bir dükkanı açabilmek için kullandı. Önceleri karşı olduğu fikrin, savunucusu haline gelip;   “Dükkan ev alır ama ev dükkan almaz” der oldu.

Zeki ağabeyde ( muhtemelen şans eseri ) haklı çıktı, inin cinin top oynadığı muhit, 5 - 6 sene içinde şehrin en para eden yerlerinden biri haline geldi. O zamanlar asfaltı olmayan kumdan sokak, 2003 gibi karşıdan karşıya geçmenin bile zor olduğu işlek bir caddeye dönüştü. 

Benim çeyrek asrı artık geçmiş olan esnaflık hikayemde; Sonradan cadde olan o kum sokakta başladı. Bedava çikolata yerim diye umarken, hemen hemen karın tokluğuna 18 yıl çalıştım. O yılların, özellikle 2008 e kadar olan kısmın, benim için ne kadar değerli yıllar olduğunu sonradan anlayacaktım.  Saygı ve Sevgilerimle

Kerem ILDAŞ.

20 Mart 2022

Okunma 42 kez Son değişiklik Pazartesi, 16 Mayıs 2022 21:01
Ögeyi değerlendirin
(4 oy)

Profesyonel olarak deli. Museum'un Kurucusu ve İş geliştirme sorumlusu. Her pazar yeni bir mektupla esnaflık hayatı üzerinden otobiyografini yayınlayan adam.

INST : Profesyonel1Deli

Yorum yapmak için oturum açın