001 - O Halde Başlayalım...

13 Mart 1997 yılında bir öğle vakti başladı esnaflık hayatım, Şu an okuduğunuz bu yazıyı yazmamdan tamı tamına 25 yıl öncesiydi. Geçen bu çeyrek asırda çok sayıda anlatmaya değer hikaye biriktirdim; Bir sürü konuyu tecrübe ettim; Fikirlerim oluştu ve daha değerlisi olgunlaştı. Artık, tüm bunları paylaşmak zamanı geldi. Umuyorum ki, bu ilginç durakları bol olan yolculuğum ve yadsınmaması gerektiğine emin olduğum çeyrek asırlık tecrübemi paylaşmaya çalışacağım bu mektuplar, bir gün, belki bir editör eşliğinde, bir kitap haline evrilerek ölümsüzleşir. O zamana kadar sizi, her pazar yeni bir mektupla selamlamayı planlıyorum.

Evet, kimi zaman bilmişlik taslayacağım, Kimi zaman komik anılarımla gülümsetmeye çalışacağım sizi. Bir dost sohbeti edasıyla yazacağım hikayemi. Yaşanırken acı olan ama anlatırken neşeli hikayelerim olduğu kadar; Anlatırken, yaşanırken olduğundan daha zor, daha hüzünlü hatıralarım da var. Bazen biraz gözyaşı paylaşacağız ama çoğu zaman eğlenceli olacak emin olun. Bazı hikayelerime inanmanız zor olacak, bazı hikayelerimi ise benim anlatmam zor gözüküyor. Sırası gelince bakarım artık.

Şunu bilmenizi istiyorum ki, hepiniz her an, bu mektuplar serisinde olan en tuhaf, en komik, en ilginç, en hüzünlü hatıralarımdan daha etkili bir anı yaşayabilirsiniz, yaşamışsınızdır bile belki.  Ama çeyrek asırlık bir tecrübeyi bilmek için, ya 25 yıla, yada 25 yılını yazan birinin yazılarına ihtiyaç vardır. Esnafsanız, esnaf olmak istiyorsanız bu yazı dizisi yolunuza ışık tutabilir. Esnaf değilseniz de, belki esnafları anlamanız için vesile olabilir. Bu yüzden ilk mektubuma, kişisel anılarımdan daha önemli olduğunu düşündüğüm, ticaret hayatımın en büyük sırrını paylaşarak başlayacağım. 

 

O halde başlayalım.

Son birkaç yıldır, çok sayıda genç arkadaşımızın, özellikle kahve dükkanları ile dahil olduğu sıfattan; Esnaf olmaktan bahsetmek istiyorum. Benim, kendimi size tanıtmak için kullanacağım en yerinde kelimedir “Esnaf”. 1997’den beri, tam çeyrek asırdır esnafım ve sanırım bu konuda da bir kaç kelam etmeyi artık hak ediyorum. Çoğumuz kendi işimizin patronu olma hayalini kuruyoruz. Birçok arkadaşımız kendi işyerini açarak, bu hayali gerçeğe dönüştürüyor. Başarıya kavuşan çokları oldu ve olacak. Fakat bir o kadar da hayal kırıklıkları yaşandı ne yazık ki. 

Hem başarı hem başarısızlık için birçok etken olabilir ama küçük olsun, büyük olsun, yeni bir işe başlamadan ilk bilmeniz gereken şey: Esnaflıktır. Esnaflık; Tüccarlık, iş adamlığı, hesap bilme gibi bir şey değildir. “Hoşgeldin” demekle, gülümsemek ile alakalıdır. Sabır gerektirir. 

Sırrı, size daha ilk satırlarda ve peşinen söylemek istiyorum; Esnaf olmaya niyetiniz varsa, önce İnsan kazanın.

Esnaflık uzun vadeli bir mücadeledir. İnsan kazanmadan günü kurtararak, günü bile kurtaramayacağınız o kaçınılmaz güne, günbegün yaklaşırsınız. Küçük hesaplar büyük işletmelerin işidir. Para kazanmayı mutlaka ve gerçekten, samimiyetle ikinci planda tutup yatırımınızı insana yapın. Kök salmadan büyümeye, meyve vermeye çalışmayın. insanları ayaklı cüzdanlar olarak görmeyin, elinizden tutacak dostlarınız olarak görün. Para değil, insan biriktirin, Bir gün öyle çok insan biriktirmiş olursunuz ki hem huzurunuz olur hem istediğiniz maddi refaha erişirsiniz. Üstelik, deprem olur, darbe olur, pandemi olur, savaş çıkar, uzaylı istilası, zombi saldırısı yaşanır, sizin hatanız olmayacak şekilde paranız pulunuz kaybolur ama insan biriktirebilmişseniz, onlar hep oradadır. Her zaman ikinci bir şansınız olacak demektir. maddi kârlılık amaç değil, sonuç olmalıdır. Ticaret de hayat gibi uzun solukludur. Bu konulara daha sonraki mektuplarımda yeri gelince, yaşanmış örneklerle bol bol değineceğim. 

Girizgahı uzun tutmamdan mütevellit, ilk mektubumu kısa kesiyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim. daha anlatacak çok şeyim var, haftaya pazar görüşürüz. 

 

Saygı ve Sevgilerimle

Kerem ILDAŞ.

13 Mart 2022

Okunma 135 kez Son değişiklik Pazartesi, 16 Mayıs 2022 21:00
Ögeyi değerlendirin
(5 oy)

Profesyonel olarak deli. Museum'un Kurucusu ve İş geliştirme sorumlusu. Her pazar yeni bir mektupla esnaflık hayatı üzerinden otobiyografini yayınlayan adam.

INST : Profesyonel1Deli

Yorum yapmak için oturum açın