MONO

Gülselin Şen

25.04.2016-08.05.2016

Seramik

 

Serginin Manifestosu : 

“Doğru dürüst yaşamayan idim, 
Zaman yaşamak için çok geçti, 
Yetmiyor, yetinemiyor idim, 
Belki bana öyle geliyordu.
O sıra geldi Gregor, albino idi.
Yeniktik, yeniktim, istenmiyor, farkında değildim.
İstemiyor ve bunu biliyordum. 
Hepimiz Yamyamdık. O değildi.
Gergedan geldi eve yerleşti.
Yılını hatırlamıyorum. Mayıs On idi.”

[ Gregor-Devrim Altıkulaç ]

 

Bir öğleden sonra kahvemi yudumlarken okuduğum bu satırlar, bir anda dile gelip beni herkesin içinde bulunduğu fakat betimleyemediği bir hikayenin içerisine sürükledi. Çıkış olan Gregor; yalnızlığın ve çaresizliğin getirdiği bir çözüm önerisiydi aslında. Devrim Altıkulaç’ın satırlarında yalnızlığın hazm edildiği takdirde verimli bir durum olacağı ana fikrini buldum. Çıkarttığım bu sonuç ile başlığımı “Yalnızlık” olarak belirledim.

Peki yalnızlık ne idi? Yalnızlık duygusu her ne kadar kişiler arasında ilişkilerde yaşanan uyumsuzluklardan köken alsa da kişilerin bilişsel olarak farklı algı, dikkat, düşünce, duygu ve yorumlama özelliği nedeniyle bu duyguya farklı bir anlam yükleme çabası içinde oluşları dikkat çeker. Bu nedenle kişi yalnızlığı diğerlerinden daha değişik yaşayabilir. Yalnızlık başa çıkılamaz bir hal aldığında; anksiyete ve ruhsal sorunlara işaret edebilir. Bu nedenle yalnızlık karşısında daha güçlü ve dirençli kalmalı birey. Aksi şekilde bir tercih yaşamı zorlaştıracaktır. 

Benim bahsettiğim yalnızlık ise; yalnız kalmanın keyfine varıldığında ve bir hastalık olduğu algısı dışına çıkıldığında üretici-verimli bir duygu olduğudur.

Hakan Altay “yalnızlık notları” adlı yazısında; “Yalnızlık ürkütücü bir deneyimdir, Tanrı için bile, evet; ama hep korku verici bir ruh hali olması şart değildir; hatta, yalnız olma kapasitesi gelişmiş bir halde, kendi başına kalabilmek, yaratıcı/yenileyici bir deneyim olabilir.” Tam da bu cümlenin anlamını heykellerimde görselleştirmek istedim. 

Umarım aynı duyguları paylaşabiliriz. 

Gülselin Şen

[ 2016 yılında 25 nisan, 08 mayıs arasında, galeri katımızda  gerçekleşen MONO isimli kişisel serginin manifestosudur ]